محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم... 04135230201  09142554450

مبادلات ارزی در خرید بین المللی

  • دوشنبه 4 آذر 1398
  • مقالات مرتبط
مبادلات ارزی در خرید بین المللی

در معاملات برون مرزی و در انتقال وجه بین خریدار و فروشنده  برون مرزی ، با پروسه ای مواجه می شویم به نام " پرداخت ارزی" .

حواله ی پول بصورت نرمال به چهار شکل LC ، T/T ،E-checking و vostro انجام می شود.

در کشور ما و پس از اعمال تحریم های اقتصادی امکان پرداخت LC برای تجار و بازرگانان وجود ندارد و عملا تنها راه پرداخت های صاحبان کسب و کار، تجار و بازرگانان در خریدهای برون مرزی و یا خریدهای آنلاین از طریق سایت های عمده فروشی Alibaba و یاAliExpress ، Ebay و ... برای پرداخت هزینه ی خرید محصول ، تنها حواله T/T است.

برای افرادی که از جزئیات حواله های برون مرزی(به خصوص در واردات از چین) اطلاعات کافی ندارند پیشنهاد میکنیم این مقاله را که در آن به بررسی هر کدام می پردازیم مطالعه نمایند.

شرکت بازرگانی بالازاده جزو معدود شرکتهایی است که دارای دفتر فعال در شهر ایوو چین می باشد و آماده ی انتقال حوالجات پولی مشتریان به چین است. شماره های تماس: 00984133342329   - 00984133250370

پرداخت از طریق حواله LC( Letter Of Credit)

اعتبار اسنادی یا LC از سال 1933 میلادی از سوی اتاق بازرگانی بین المللی ایجاد شد و با یکسری قوانین مدون بصورت U.C.P.D.C به تجار و بازرگانان یک مبادله پولی مطمئن را به ارمغان آورد.

در این نوع پرداخت، زمانی که خریدار محصول خریداری شده را دریافت می کند ، بانک متعهد، مبلغ را به فروشنده پرداخت می کند. روند پرداخت حواله LC به این صورت است که شخص حقوقی/حقیقی بعد از توافق در معامله و بستن قرارداد،از بانک مشخصی درخواست گشایش اعتبار LC می کند و بانک پس از بررسی و جمع آوری مدارک اعتبار را برای وی می گشاید .

این گشایش بنا به درخواست متقاضی یا یک ارگان دولتی انجام می شود و طرف دیگر آن بانکی است که پرداخت پول به فروشنده را انجام خواهد داد، لذا تمام مراحل این کار می بایست مطابق قوانین و مقررات بین المللی باشد. زمانی که به فروشنده اعلام شد که گشایش انجام شده شروع به ساخت و تولید می کند. در سمت فروشنده یک بانک مشخص دیگر(بانک کارگزار) وجود دارد که توسط بانک گشایشگر انتخاب می شود و مهمترین نقش آن این است که موجودی ، اصالت حساب و اصلاحات فروشنده را در هر یک از بانکهای آن کشوربررسی کرده، اگر آن بانکها اجازه واریز بدهند بانک کارگزار مبلغ را به حساب فروشنده واریز می کند، در غیر اینصورت تنها رد و بدل کردن اسناد و مدارک به عهده بانک کارگزار خواهد بود.

البته در برخی موارد بانک دیگری به نام بانک تنظیم کننده وارد این پروسه شده و اعتبار خریدار و تایید بانک کارگزار را انجام داده و خود انتقال پول به خریدار را انجام می دهد.

بطور خلاصه اعتبار اسنادی شامل این مراحل است: تثبیت معامله -> گشایش اعتبار ->ارسال درخواست تولید کالا به فروشنده -> ارسال کالا به خریدار -> پرداخت وجه -> دریافت کالا

مبادلات ارزی

برخی اصطلاحات:

• شرایط و مقررات اعتبار: به قوانین بین خریدار و فروشنده گفته می شود نظیر؛ مشخصات دقیق محصول،مبلغ و زمان سررسید اعتبار، ...

• اسناد مقرر: اسنادی که توسط خریدار و فروشنده باید به بانکها(اصلی،گشایشگر،کارگزار و تنظیم کننده) ارائه شود، نظیربارنامه، گواهی مبدا، گواهی بازرسی،قرارداد و ... .

مزایا

• در این نوع پرداخت خریدار پس از رضایت ازکیفیت جنس پرداخت را انجام میدید، فروشنده با اطمینان تولید را آغاز میکند، بانکها کارمزد خدمات خود را میگیرند و در نهایت دولت با ورود و خروج ارز و کالا مالیات دریافت کرده و همه سهم خود را دریافت میکنند.

معایب

• کلاهبرداری و جعل اسناد مربوط به کالا که واردکننده را تحت تاثیر قرار میدهد • در ایران و در زمان تحریم بانک کارگزاری برای همکاری با بانک گشایشگر وجود ندارد • خطر دستکاری در متن LC

حواله T/T(telegraphic Transfer)

انتقال تلگرافیک یک مدل انتقال الکترونیک پول است که برای نقل و انتقال های برون مرزی بکار میرود. این انتقالات غالباً در سیستم بانکی بریتانیا تحت نام clearing House Payment System(CHPS) مورد استفاده قرار میگیرد.

انتقال تلگرافیک همچنین به نام تلکس (Telex Transfer/TT) نیز شناخته شده است. این نوع حواله غالباً در سرعت بخشیدن به ارتباطات مالی در تجارت های حرفه ای به کار می رود.

انتقال تلگرافیک به دلیل ماهیت سریع آن در نقل و انتقالات مالی گرانتر است.

معمولاً انتقال تلگرافیک بین 2 تا 4 روز کاری بسته به منطقه و مقصد انتقال و ملزومات لازم برای کارهای صرافی واحدهای پولی زمان می برد.

مبادلات ارزی

عملکرد T/T :

پول در انتقالات داخلی در ایالات متحده برای تبادلات مالی بین المللی با سیستم رزرو فدرال و swift(Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) انجام می شود. این عبارت به هردوی نقل و انتقالات داخلی ایالات متحده و هم نقل و انتقالات بین المللی میتواند اطلاق شود که به Swift شناخته شده است.

استفاده از این سیستم یک سطح امنیت برای تراکنش ها به همراه مجموعه ای ازاستانداردها و قوانین کنترلی در مورد نحوه ی انجام این مبادلات را فراهم می کند.

هزینه یک انتقال تلگرافیک میتواند متاثر از متغییرهای زیادی باشد، فاکتورهای زیادی در هزینه ی انتقال تلگرافیک دخیل هستند که تنها شامل میزان پول انتقالی و شرکت انتخاب شده برای انتقال پول نمی شود.

هزینه انجام انتقال تلگرافیک برای همه ی شرکتها مبلغ استانداردی نیست و می تواند از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت باشد. اطلاعات لازم برای انتقال تلگرافیک اطلاعات خاص هم از فرستنده و هم گیرنده برای این نوع انتقال لازم است. چه دو طرف انتقال وجه حساب یک فرد خاص باشد، چه حساب دو فرد متفاوت، مهمترین اطلاعاتی که در این پروسه نیاز است شماره ی حساب هاو اطلاعات مربوط به شرکت های شریک در معامله است. اطلاعات شناسایی فرد، به منظور امنیت و تائید هویت فرستنده لازم و ضروری است. ملزومات مشابه در مورد موسسات تجاری نیز لازم است، با این تفاوت که اطلاعات شناسایی شرکتها موردنیاز است.

شرکت بازرگانی بالازاده با بیش از 15 سال سابقه در زمینه واردات کالا و واردات از چین آماده همکاری در زمینه واردات مواد اولیه ، واردات خط تولید ، واردات کالا و خدمات از کشور چین و هند و دبی می باشد. 

ملاحظات خاص:

همانگونه که از نامش پیداست تلگراف برای ارتباط با موسسات مالی استفاده می شد. از زمانیکه تلگراف منسوخ شد، مفهوم انتقال تلگرافیک با تغییر تکنولوژی ها تغییر یافت و با استفاده از کابلهای شبکه ی امن ،تراکنش های مالی را انجام می دهد. گه گاه از این مکانیسم انتقال با عبارت عمومی "انتقال سیمی" -wire transfer- یا عبارت بروز شده ی آن "انتقال مالی الکترونیکی" electronic funds transfer(EFC) یاد می شود.

جدیدترین مطالب
ما را در جوامع مجازی دنبال کنید!

محصولات ویژه

محصولی مطابق با انتخاب وجود ندارد.